Bądź widoczny na rowerze

Bądź widoczny na rowerze

Jak być dobrze widocznym rowerzystą? Jak nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu i nie tylko? Na co należy zwrócić uwagę podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych?

Wiosną i latem zachęceni ciepłą pogodą i długimi wieczorami chętnie wybieramy się na przejażdżki rowerami.
Pakujemy plecaki i sakwy, zabieramy przyjaciół, rodzinę i wspólnie wyruszamy w ulubione miejsca lub nieznane tereny aby aktywnie spędzić czas.

Przed wyruszeniem w drogę, warto jednak upewnić się czy mamy odpowiednie wyposażenie roweru, aby być dobrze widocznym na drodze w trakcie dnia ale przede wszystkim gdy zapadnie zmrok. Sprawdźmy czy posiadamy przednią i tylną lampkę, czy na kołach mamy założone odblaski a jeśli mamy plecaki one również powinny mieć założone elementy odbijające światło. Musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu.

 

 

Światła

Przepisy ruchu drogowego jasno określają w jakie światła powinien być wyposażony rower.

Z przodu – co najmniej jedno światło barwy białej lub żółtej.

Z tyłu – co najmniej jedno światło barwy czerwonej.

Kierunkowskazy – jeśli konstrukcja roweru lub przyczepionego wózka, nie pozwalają na sygnalizowanie skrętu.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia.

Lampy przednie mogą mieć światło stałe, migoczące, barwę białą lub zabarwione na niebiesko. Światła są o różnym kształcie, wielkości i mocy.

Wybierając lampkę przednią kierujmy się tym, aby dawało w miarę mocne światło. Osoba nadjeżdżająca znad przeciwka powinna móc nas zauważyć z dużej odległości i odpowiednio wcześniej przygotować się do manewru wymijania. Światło i barwa nie powinno być jednak zbyt mocne, uważajmy aby nie oślepiać innych użytkowników drogi, gdyż stanowi to bezpośrednie zagrożenie.

Przydatną funkcją może być regulacja położenia lampy. Dzięki temu będziemy mogli ustawić kąt padania światła odpowiedni do danych warunków pogodowych i terenowych.

Jeśli chodzi o lampę tylną to tu jedynym wymogiem jest to, aby była barwy czerwonej i nie miała kształtu trójkąta. Do wyboru są światła jedno lub wielodiodowe o świetle stałym lub pulsacyjnym.

Elementy odblaskowe

Dobrze aby rower był wyposażony w przynajmniej jeden odblask.

Elementy odblaskowe są bezwzględnie wymagane poza terenem zabudowanym.

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w taki sposób aby były dobrze widoczne dla innych rowerzystów czy kierujących pojazdami. Osoba taka jest w stanie dostrzec rowerzystę z odległości 150 metrów i więcej. Dlatego też nie powinny być zasłonięte przez inne elementy, kurtkę czy plecak.

Przy zakupie odblasku warto zwrócić uwagę czy dany produkt posiada odpowiednie atesty (znak CE) i instrukcję użytkowania. Tylko wtedy możemy być pewni, że spełnia niezbędne wymagania i zagwarantuje nam odpowiednią widoczność z dużej odległości. Inaczej jest to tylko gadżet, który na pewno nam nie pomoże.

Pamiętajmy, że gdy odblask ulegnie pęknięciu, zalaniu, zabrudzeniu, zatarciu powinniśmy go wymienić na nowy. Uszkodzony utracił właściwości.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów odblasków. Do wyboru mamy breloczki, smycze, opaski, kamizelki.

Nie powinniśmy oszczędzać na tego tylu akcesoriach gdyż po zmierzchu to one dbają o nasze bezpieczeństwo.