Dworek Jana Matejki

Dworek Jana Matejki

Dworek Matejki usytuowany jest w krzesławickim parku nad rzeką Dłubnią. Jest dość niski, parterowy, kryty gontem, z werandą zaprojektowaną przez samego malarza. Przed budynkiem znajduje się brązowe popiersie Matejki z 1994 roku, wykonane przez Czesława Dźwigaja.

Poprzednim właścicielem majątku był Hugo Kołłątaj; Matejko zakupił dworek w 1876 roku. Letniskowy dom służył artyście zarówno za miejsce wypoczynku, jak i za pracownię; to właśnie w tym miejscu powstały malowidła takie jak ?Rzeczpospolita Babińska? czy ?Bolestaw Rogatko z Anną Dederen?. Miejscowi chłopi byli modelami Matejki przy wykonywaniu szkiców do słynnego obrazu ?Kościuszko pod Racławicami?.

W 1959 roku dworek przeszedł na własność Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i nabrał charakteru muzealnego. Urządzono tu wystawę pamiątek po mistrzu; zrekonstruowano salon artysty, w pokojach porozwieszano kopie jego obrazów i ustawiono sztalugi. Jeden z pokoi poświęcony jest osobie Hugona Kołłątaja.

Warto pamiętać, że Dworek Matejki to jednak nie tylko muzeum, lecz także miejsce koncertów, spotkań i  dyskusji o sztuce i kulturze polskiej.