Jak jeździć rowerem po mieście, przepisy ruchu drogowego, cz.1 - skrzyżowania, sygnalizacja świetlna, znaki drogowe

Jak jeździć rowerem po mieście, przepisy ruchu drogowego, cz.1 - skrzyżowania, sygnalizacja świetlna, znaki drogowe

Poruszając się rowerem po mieście, możesz korzystać ze ścieżek i dróg rowerowych, dróg dla rowerów i pieszych, chodników, jezdni i poboczy oraz innych rozwiązań przewidzianych dla rowerzystów.

PAMIĘTAJ!

Rowerzysta poruszający się po jezdni, jest uczestnikiem ruchu drogowego, dlatego też obowiązują go wszystkie przepisy ruchu drogowego oraz przepisy dotyczące ruchu rowerów. Jeśli nie ukończyłeś 18 lat, powinieneś posiadać kartę rowerową.

Jeżdżąc po mieście w pierwszej kolejności korzystaj ze ścieżek i dróg rowerowych gdy jest to możliwe. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla Ciebie, pieszych i innych uczestników ruchu.
Gdy nie ma takiej możliwości, skorzystaj z pobocza a jeśli go nie ma to z jezdni.

Kiedy jedziesz po ulicy staraj się to robić jak najbezpieczniej. Skutki kolizji z samochodem mogą być dla Ciebie tragiczne w skutkach.

Przede wszystkim bądź widoczny dla kierowców, unikaj gwałtowych ruchów, zawsze sygnalizuj każdy manerw jaki chcesz wykonać oraz miej ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu.

 

Sygnalizowanie manewrów.

Rowerzyści mają utrudnione zadanie sygnalizowania zamierzonego manewru. Brak kierunkowskazów w rowerach wymusza użycia rąk do sygnalizowania skrętów: prawej ręki do skrętu w prawo i lewej do skrętu w lewo.

Przed wykonaniem każdego manerwu powinieneś upewnić się czy masz możliwość wykonania go, nie utrudnisz ruchu innym oraz będzie on bezpieczny dla Ciebie i innych uczestników ruchu.

Manerw powinien być sygnalizowany przed jego wykonaniem tak aby inni kierowcy mogli dobrze widzieć i zrozumieć co zamierzasz zrobić.

Zbyt późne zasygnalizowanie manerwu może spowodować opóźnioną reakcję innych kierowców.

 

Skrzyżowania

Skrzyżowania są jednym z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych miejsc dla rowerzystów. Mimo że są wprowadzane co raz to nowsze rozwiązania ułatwiające przejazd rowerzystom to i tak wciąż zdażają się kolizje i potrącenia z udziałem rowerzystów.

Dojeżdząjąc do skrzyżowania oraz przejeżdząjąc przez nie, zachowaj szczególną ostrożność. Sprawdź jakie zasady obowiązują na skrzyżowaniu, czy ruch kierowany jest sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi, czy może obowiązują przepisy ogólne lub ruch kierowany jest przez osobę uprzywilejowaną.

Ustaw się na pasie ruchu właściwym dla kierunku, w którym chcesz przejechać. Zrób to tak aby nie utrudniać i nie blokować innych użytkowników ruchu np: gdy skręcasz w lewo a zielona strzałka pozwala na skręt w prawo, ustaw się bliżej lewej krawędzi pasa. Kierowaca za tobą będzie mógł skręcić w prawo.

 

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?

Pierwszeństwo na skrzyżowaniach mają w pierwszej kolejności pojazdy uprzywilejowane, później pojazdy szynowe a nastepnie pojazdy kołowe.

Kolejność ruchu na skrzyżowaniu wyznaczają (według kolejności):

1) osoba uprzywilejowana

2) sygnalizacja świetlna

3) znaki drogowe

4) przepisy dotyczące skrzyżowań dróg równorzędnych

 

Ruch kierowany przez osobę uprzywilejowaną

Jeśli ruch na skrzyżowaniu kierowany jest przez osobę uprzywilejowaną np. policjanta, musisz stosować się do jego zaleceń. Żadne inne przepisy, które wynikałyby z sygnalizacji świetlnej lub znaków drogowych nie obowiązują.

 

Ruch kierowany sygnalizacją świetlną

Z reguły pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach wyznacza sygnalizacja świetlna.

Sygnalizacja dzieli się na ogólną i kierunkową (bezkolizyjną). Co to oznacza?

 

sygnalizacja ogólna

Sygalizacja ogólna nie posiada żadnych symboli i dotyczy wszystkich kierunków ruchu.

Zielone światło na sygnalizacji ogólnej nie daje Ci gwarancji bezkolizyjnego wykonania manerwu. Podczas skrętu w lewo pierwszeństwo mają pojazdy nadjężdzające znad przeciwka. Przy tej sygnalizacji musisz też uważać na pieszych gdyż mają oni zielone światło na drogach poprzcznych.

sygnalizacja ogólna ze strzałką

Sygnalizacja ogólna z warunkowym skrętem w prawo

Taka sygnalizacja zezwala na skręt w prawo (czerwone światło z zieloną strzałką w prawo) pod warunkiem, że pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z dróg pierwszeństwa.

sygnalizacja kierunkowa

Sygnalizacja kierunkowa (bezkolizyjna) posiada czarne strzałki na czerwonym i żółtym tle oraz zieloną strzałkę na czarnym tle. Strzałka ta wyznacza wybrany kierunek ruchu.

Ta sygnalizacja powinna dać Ci gwarancję, że żaden inny pojazd ani piesi nie znajdą się na Twoim kierunku ruchu.

 

Ruch kierowany znakami drogowymi

Jeśli ruch na skrzyżowaniu kierowany jest znakami drogowymi, musisz wiedzieć na jakiej drodze się znajdujesz: drodze podporządkowanej czy na drodze z pierwszeństwem.

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu mają oczywiście pojazdy poruszające się po drogach z pierwszeństwem lub drogach głównych. Wszystkie inne czekają aż będą miały możliwość przejazdu.

 

pierwszeństwo przejazdu ustąp pierwszeństwa skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po lewej stronie tabliczka wskazująca przebieg drogi z pierwszeństem na skrzyżowaniu

droga z pierwszeństem
przejazdu

droga podporządkowana,
ustąp pierwszeństwa
innym pojazdom

skrzyżowanie z drogą
podporządkowaną
z lewej strony

przebieg drogi głównej
na skrzyżowaniu
(pogrubiona linia)

 

Ruch na skrzyżowaniach dróg równorzędnych

Przepisy na skrzyżowaniach dróg równorzędnych mają zastosowanie wtedy gdy ruch na skrzyżowaniu nie jest kierowany sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi lub przez osobą uprzywilejowaną oraz gdy pojazdy znajdujące się na skrzyżowaniu są na takich samych drogach (droga główna lub droga podporządkowana).

W takiej sytuacji pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony, bez względu jaki jest kierunek jego dalszej jazdy.

 

Skręt w lewo na skrzyżowaniach

Jeśli ruch na skrzyżowaniu nie jest kierowany przez światła kierunkowe lub osoby uprzywilejowane, kierowca skręcający w lewo, jest zobowiązany do przepuszczenia pojazdu nadjeżdżającego znad przeciwka.

 

Znaki drogowe

Poniżej zamieszczamy wybrane znaki drogowe.

 

Znaki ostrzegawcze

droga z pierwszeństwem przejazdu
koniec drogi z pierwszeństwem przejazdu
ustąp pierwszeństwa ustąp pierwszeństwa
skrzyżowanie dróg skrzyżowanie dróg
skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po lewej stronie skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po lewej stronie
skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po lewej stronie skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po lewej stronie

 

Znaki zakazu

zakaz ruchu w obu kierunkach zakaz ruchu w obu kierunkach
zakaz wjazdu zakaz wjazdu
zakaz skrętu w lewo zakaz skrętu w lewo
zakaz skrętu w prawo zakaz skrętu w prawo
zakaz wjazdu rowerów zakaz wjazdu rowerów

 

Znaki nakazu

nakaz jazdy prosto nakaz jazdy prosto
nakaz jazdy w prawo (przez znakiem)

nakaz jazdy w prawo
(przez znakiem)

nakaz jazdy w prawo (za znakiem) nakaz jazdy w prawo
(za znakiem)
droga dla rowerów droga dla rowerów
koniec drogi dla rowerów koniec drogi dla rowerów
droga dla pieszych i rowerów droga dla pieszych i rowerów

 

Znaki informacyjne

kierunki na pasach ruchu kierunki na pasach ruchu
pas ruchu dla rowerów pas ruchu dla rowerów

 

Tabliczki do znaków drogowych

tabliczka wskazująca przebieg drogi z pierwszeństem na skrzyżowaniu tabliczka wskazująca przebieg drogi z pierwszeństem na skrzyżowaniu (pogrubiona linia)
tabliczka informująca, że znak nie dotyczy rowerów tabliczka informująca, że znak nie dotyczy rowerów jednośladowych