Jak przygotować rower na zimę?

Jak przygotować rower na zimę?

Sezon rowerowy powoli dobiega końca. Późna jesień to czas, w którym coraz mniej jeździmy rowerem. Coraz więcej deszczu, chlap, błota. Spora większość z nas przymierza się do odstawienia roweru na kilka miesięcy.

Warto jednak przygotować rower na “sen zimowy”, tak aby na wiosnę móc spokojnie z niego korzystać a nie martwić się, że coś zardzewiało, że coś strzela.

Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą wam zadbać o sprzęt i właściwie go przechowywać.

Przygotowanie roweru na zimę - wskazówki

O rower należy dbać przez cały sezon a nie tylko gdy nadchodzi zima. Jesienno-zimowe warunki są jednak trudniejsze dla naszego jednośladu. Deszcz, błoto, ujemne temperatury a gdy jeździmy w zimie to jeszcze sól wysypana na drogę. Wszystko to sprawia, że nasz rower jest mocno narażony na uszkodzenia. Nieosłonięte zębatki i łańcuch szybko łapią piach, ziemię i wszystko to co może uszkodzić napęd.

Większość prac możecie wykonać sami bez pomocy specjalistycznego serwisu.

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest dokładne umycie roweru.

Nie używajcie myjek wysokociśnieniowych a tym bardziej nie kierujcie strumienia wody na zębatki i przekładnie. Woda poddana wysokiemu ciśnieniu może skutecznie wypłukać smar z łożysk oraz dostać się do amortyzatorów co narobi więcej szkód niż pożytku. Najlepiej do tego celu użyć wiadra z wodą, gąbki i szczoteczki (do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc)

Po umyciu ramy, kierownicy czy pedałów należy przejść do bardziej wrażliwych miejsc: łańcucha i napędu. Tu brud, kurz, piach, woda robią najwięcej szkód. Sama woda może nie pomóc, dlatego sięgnij po silniejsze środki przeznaczone do usuwania tego typu zanieczyszczeń.

Pamiętaj, że każdy środek chemiczny wpływa niekorzystnie na środowisko. Staraj się używać bardziej ekologicznych środków.

Sprawdź czy zębatki nie są powyginane, czy ząbki nie są połamane, czy  łańcuch jest w dobrym stanie i nie ma przeciągnięć, luzów. Po dokładnym umyciu, dokładnie wytrzyj wszystkie elementy do sucha. Następnie zakonserwuj używając oleju lub smaru i ponownie wytrzyj nadmiar tłuszczu.

Sprawdź i wyreguluj przerzutki. Zrzuć je na najniższe przełożenia, aby mechanizm nie był niepotrzebnie naprężony.

Obejrzyj pancerze linek czy nie są zardzewiałe, czy gdzieś nie wlała się woda. Jeśli to konieczne wymień na nowe. Sprawdź hamulce, klocki. Warto obejrzeć też w stan opon, sprawdzić ciśnienie.

Gdy wszystko jest już gotowe możemy odstawić rower w suche miejsce.

Gdzie przechowywać rower zimą?

Miejsc gdzie możesz przechować swój rower jest kilka.

Rower na balkonie

To jeden z popularniejszych miejsc na trzymanie roweru. Ciasne mieszkania, brak piwnicy sprawiają, że balkon staje się do tego idealnym miejscem. Niestety tak przechowywany rower jest narażony na warunki atmosferyczne. Deszcz, wilgoć, niska temperatura mocno nadwyręży poszczególne elementy roweru.

Rower w piwnicy

Jeśli posiadasz piwnicę, pewnie używasz je do przechowywania jednośladu. Jest to zdecydowanie lepsze miejsce niż balkon. Suche pomieszczenie z w miarę stałą dodatnią temperaturą. Jeśli tylko nie boisz się o włamania do piwnic, dobrze przymocuje rower do ściany możesz go tam przechowywać.

Rower w mieszkaniu

Jedno z najlepszych miejsc gdzie rower można przechowywać. Jednak mogą sobie na to pozwolić osoby, które mają wystarczająco dużo miejsca. Jeden rower to jeszcze nie problem ale trzymanie w mieszkaniu rowerów dla całej rodziny jest praktycznie niemożliwe. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsca, możesz powiesić rower na ścianie, co w ciekawy sposób przyozdobi pokój.

Często spotykanym miejscem na trzymanie roweru jest klatka schodowa. Wszystko zależy od Zarządcy danego bloku czy na to zezwala. Klatka schodowa czy korytarz są częścią wspólną wszystkich mieszkańców. Stanowią też drogę ewakuacyjną, dlatego nie powinni się na nich znajdować rzeczy, które mogą taką ewakuację utrudnić lub być powodem to stwarzania innego zagrożenia. Trzymanie roweru na korytarzu stanowi też bardzo łatwy łup dla złodziei, jeśli nie jest przypięty do jakiejś kratownicy czy poręczy.