Jak wybrać rower do miasta?

Jak wybrać rower do miasta?

Jak wybrać rower do miasta

Niezależność od komunikacji miejskiej oraz uniknięcie porannych korków w drodze do pracy? Wszystko to jest w zasięgu ręki, łącznie z poprawą kondycji i stanu domowego budżetu – wystarczy przesiąść się na rower. Jeżeli zastanawiacie się jak wybrać odpowiedni rower do miasta, my podpowiemy, na co zwrócić uwagę.

Mnogość dostępnych na rynku modeli przyprawia o ból głowy, więc w pierwszej kolejności trzeba uzbroić się w odrobinę wiedzy na temat rowerów oraz ich przeznaczenia. Warto też ustalić na początku jaką kwotę przeznaczamy na rower. Potem należy zadać sobie kilka pytań na temat osobistych preferencji oraz podstawowych wymagań, jakie musi spełniać rower. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ustalić, jaki model do jazdy po mieście będzie najlepszy dla nas.

Rower miejski – klasyka gatunku

Jaki obraz mamy przed oczami myśląc o klasycznym rowerze miejskim? Rower w stylu holenderskim, oczywiście. Są to modele o charakterystycznej geometrii ramy, silnie nawiązujące do stylistyki retro i vintage. Ich konstrukcja jest prosta, a wyposażenie dodatkowe bogate – pełne błotniki, oświetlenie oraz bagażnik z możliwością montażu sakw, a to bardzo przydatne w mieście rozwiązanie. Rowery typowo miejskie umożliwią jazdę w komfortowej, wyprostowanej pozycji i świetnie wyglądają. Producenci często montują w rowerach miejskich proste przerzutki Shimano Nexus, które są wyjątkowo łatwe w obsłudze i utrzymaniu, co jest dużym plusem gdyż nie będą wymagały częstych przeglądów. Poza tym taka przerzutka jest schowana w piaście, a to znacznie wpływa na estetykę modelu. Minusem rowerów typowo miejskich jest ich masa, która z racji zastosowania stali często jest wysoka – wnoszenie go na 4 piętro może być problematyczne. Także warto zorientować się przed zakupem czy znajdzie się miejsce do pozostawiania roweru w dogodnym miejscu.

Rower trekkingowy i MTB – nie tylko na szlak

rower gorskiRowery trekkingowe oraz MTB to dobry wybór dla osób, którym estetyka mieszczuchów nie odpowiada oraz poszukują czegoś bardziej funkcjonalnego. Modele te często mają lekkie, aluminiowe ramy, duże koła oraz sportową geometrię, a co za tym idzie są dużo bardziej uniwersalne niż modele miejskie. Największą różnicą jest jednak obecność amortyzatorów z przodu, które przydają się, podczas pokonywania krawężników lub dziurawej drogi. Poprawia to komfort jazdy, jednak ma swoją cenę – amortyzator jest dodatkowym obciążeniem, zwłaszcza w tanich jednośladach. Na niekorzyść rowerów górskich lub wycieczkowych przemawiają też montowane w nich opony, często szerokie i z mocnym bieżnikiem – na asfalcie dość ciężko się na nich jeździ, jednak na polnej drodze zdecydowanie się sprawdzają. Rowery trekkingowe i miejskie łączy kwestia wyposażenia dodatkowego. Oba typy posiadają błotniki, bagażniki idealne do montowania sakw oraz oświetlenie pozwalające jeździć po zmroku. Minusem trekkingów jest ich stosunkowo duża masa, która może utrudniać poruszanie się po mieście. Ciekawym rozwiązaniem są rowery ze wspomaganiem elektrycznym, fakt – są cięższe, ale obecność silnika niweluje tą niedogodność. Taki rower jest bardzo przydatny, kiedy mamy do pokonania duże odległości lub sporo wzniesień.

A może by tak fitness?

rower fitnessRower fitness niejako łączy świat rowerów miejskich z górskim – ma podobną konstrukcję, choć jest zazwyczaj smuklejszy oraz bardziej estetyczny niż MTB. Obecność przerzutek ułatwia poruszanie się po mieście, a brak amortyzatora jest tu atutem – rower jest dzięki temu znacznie lżejszy. Duże koła z cieńszymi oponami semi-slick śmigają po asfalcie aż miło. Najczęściej można domontować do nich dodatkowe akcesoria, takie jak koszyk na bidon, błotniki czy bagażnik. Rowery fitness świetnie nadają się zarówno do codziennego użytku, jak i na weekendową wycieczkę. Dopóki nie poszukujemy mocnej maszyny do treningów, taki rower powinien sprawdzić się idealnie w miejskim użytku.

 

Wybierz dobrze, czyli w zgodzie ze sobą

Każdy rower poradzi sobie w mieście, jednak niektóre typy nadają się do tego mniej lub bardziej. Dlatego wybierając rower do miasta należy przeanalizować głównie to, w jakich warunkach będziemy jeździć najczęściej. Jeżeli głównie po ścieżkach rowerowych lub ulicach to można spokojnie wybierać rowery ze sztywnym widelcem, a kiedy przyjdzie nam pokonać dziurawą drogę dojazdową do pracy – można pokusić się o amortyzator. Do miasta nie potrzebujemy szerokiej gamy przełożeń ani hamulców tarczowych – klasyczne v-brake powinny wystarczyć. Miłym akcentem są elementy dodatkowe podnoszące funkcjonalność w codziennych warunkach miejskich, takich jak bagażnik, błotniki czy oświetlenie. Warto też wybierać rowery z oponami typu semi-slick, które są gładkie w środku, a po bokach mają niewielkie klocki – łatwo się toczą, a zarazem są dość przyczepne. Reasumując, tak naprawdę nie ma jednego słusznego typu jednośladu do miasta – w przypadku, kiedy stawką jest zadbanie o środowisko oraz grubość własnego portfela, każdy wybór jest dobry i stawia nas w pozycji wygranej.Wybierz dobrze, czyli w zgodzie ze sobą.

 

Artykuł powstał we współpracy z: dadelo.pl