Jazda po mieście rowerem – jaki rower miejski wybrać

Jazda po mieście rowerem – jaki rower miejski wybrać

Jazda po mieście rowerem – jaki rower miejski wybrać

Wybór roweru do jazdy po mieście nie powinien być przypadkowy, a wśród dostępnych na rynku modeli należy liczyć się z naprawdę dużą różnorodnością propozycji. Jaki rower miejski wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jazda rowerem po mieście może być dobrym uzupełnieniem codziennej aktywności fizycznej, polecanym szczególnie dla tych, którzy nie mają wystarczająco czasu na wypady na siłownię, bieganie czy regularny trening. Już półgodzinna przejażdżka do pracy i z powrotem może dostarczyć organizmowi wystarczającej dawki ruchu i wysiłku, wspierając prawidłową pracę mięśni i układu krwionośnego, wzmacniając kondycję i dbając o zachowanie dobrego zdrowia. Wybór roweru do jazdy po mieście nie powinien być jednak przypadkowy, a wśród dostępnych na rynku modeli należy liczyć się z naprawdę dużą różnorodnością propozycji. Jaki rower miejski wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podstawowe rodzaje rowerów: które modele sprawdzą się do jazdy po mieście?

Zwracając uwagę w stronę ofert największych producentów rowerowych na rynku, użytkownicy mogą wybierać spośród modeli miejskich, szosowych, crossowych, trekkingowych, górskich i wyczynowych MTB dość znacząco różniących się między sobą konstrukcją, parametrami czy oferowanym komfortem jazdy. Każdy z wymienionych wariantów został przystosowany do specyficznych warunków jazdy i oczekiwań użytkowników, stawiając na bardziej sportową i agresywną sylwetkę do osiągania dobrych wyników czasowych na trasie lub na wygodną, turystyczną pozycję na siodełku sprzyjającą lekkim, rekreacyjnym wycieczkom.

Jeśli planujesz poruszać się na rowerze na co dzień, dojeżdżając do pracy, na zakupy czy spotkania towarzyskie, zdecydowanie najlepszym i najbardziej optymalnym wyborem będzie oczywiście rower miejski. Lekko obniżona rama, prosta kierownica, możliwość montażu wyposażenia dodatkowego (np. błotników czy bagażnika) i szerokie siodełko sprawiają, że przy krótkich trasach w miejskich warunkach na rowerze jeździ się po prostu wygodnie. Nie ma tu przy tym znaczenia, czy poruszasz się ścieżką rowerową, drogą asfaltową czy parkowymi i podmiejskimi ścieżkami gruntowymi – rower miejski nie jest co prawda ani rowerem szosowym, ani terenowym, ale na potrzeby jazdy w obrębie ścieżek miejskich radzi sobie doskonale.

 

rower miejski

 

Najważniejsze zalety rowerów miejskich

Sylwetka roweru miejskiego różni się dość znacząco od bardziej agresywnego, sportowego charakteru konstrukcji górskich czy szosowych. Dystans pomiędzy kierownicą a siodełkiem oraz ich położenie względem siebie ułatwiają wygodne zajęcie pozycji siedzącej i przeniesienie ciężaru ciała na siodełko, które przez dobrą amortyzację i szerszy profil dobrze amortyzuje uderzenia podczas jazdy po kostce brukowej czy pokonywania krawężników. Szczególnie dobrym przykładem takiej konstrukcji są tzw. damki z mocno obniżoną górną ramą oraz bardziej wyprostowaną rurą podsiodłową dla optymalnej pozycji siedzącej. Damki wybierane są też chętnie przez mężczyzn, choć w ofercie sklepów rowerowych takich jak Bikester.pl znajdziemy też męskie modele rowerów miejskich z klasyczną, wyżej uniesioną ramą.

Ogromnym plusem rowerów miejskich jest oczywiście ich waga. Choć są nieco cięższe od przeciętnej kolarzówki czy roweru turystycznego, ich konstrukcja dość dobrze rozkłada ciężar roweru i ułatwia przenoszenie go po schodach czy wprowadzanie do autobusu lub tramwaju, gdy potrzebujemy przemieścić się z rowerem nieco szybciej. Rowery miejskie nie posiadają zwykle amortyzacji, ale w mieście nie jest ona wyjątkowo niezbędna. Producenci zdecydowanie więcej czasu poświęcają tutaj na tworzeniu samej konstrukcji – wykorzystując aluminium obniżają wagę roweru, co zdecydowanie zmniejsza popularny do niedawna mit o bardzo ciężkich rowerach miejskich zupełnie niepraktycznych w prawdziwych, miejskich warunkach.

Kupujesz rower do miasta? Na te kwestie warto zwrócić szczególną uwagę

Jazda na rowerze w mieście ma zdecydowanie wiele plusów i bez względu na to, czy decydujesz się na jednoślad z uwagi na ochronę środowiska, chęć włączenia aktywności fizycznej do codziennej rutyny czy zwyczajną próbę ominięcia korków samochodowych (a rowerem udaje się często dotrzeć do pracy znacznie szybciej, niż autem czy autobusem), decyzja taka jest zdecydowanie na plus. Przed wyborem roweru zastanów się jednak, do czego tak naprawdę planujesz go wykorzystywać. Jeśli oprócz jazdy miejskiej chcesz korzystać z tego samego roweru podczas weekendowych, dłuższych wycieczek, lepszą alternatywą dla konstrukcji typowo miejskiej mogą być rowery crossowe lub trekkingowe. W przeciwieństwie do rowerów miejskich będą miały też często nieco więcej biegów, co może ułatwić poruszanie się pod górkę czy bardziej dynamiczną jazdę na ścieżkach rowerowych.

Materiał partnera