Kościół św. Bartłomieja
Niewielki kościółek pod wezwaniem św. Bartłomieja zbudowany w XV wieku, jest jedynym, drewnianym obiektem sakralnym na terenie Polski, w którym zastosowano układ trójnawowy. Konsekracji dokonał biskup krakowski Jan Rzeszowski w 1475 roku.
Obecny kształt jest wynikiem licznych odbudowom. Dwie boczne kaplice oraz nawę poprzeczną dostawiono podczas modernizacji rozpoczętej w 1740 roku. Z tego okresu pochodzi również piętrowa zakrystia. Nowe przedsionki dobudowano w 1839 roku.
Wnętrze kościoła zdobią liczne obrazy oraz polichromie pochodzące z 1776 roku.
Na stropie polichromia św. Bernarda z Clairvaux - Rozkrzewiciela Zakonu Cysterskiego, Czciciela Matki Najświętszej i Ukrzyżowanego.
W Ołtarz Głównym przedstawiono obraz św. Bartłomieja, Patrona Parafii, namalowany w latach 20-tych XX wieku, przez profesora UJ, ks. Józefa Kaczmarczyka. Uzupełniają go malowane iluzjonistycznie postacie św. Piotra i św. Pawła.
W kaplicach bocznych umieszczono po dwa ołtarze. W południowej: barokowy ołtarz Matki Bożej oraz rokokowy Matki Bożej Różańcowej. W północnej: barokowy ołtarz Matki Bożej Bolesnej i rokokowy św. Izydora.
Prezbiterium zdobią portrety biskupów związanych z klasztorem i parafią:
- Biskup Iwo Odrowąż ? fundator klasztoru
- Biskup Jan Prandota ? przekazał parafię św. Bartłomieja klasztorowi w Mogile na podstawie wydanego dokumentu z dnia 14 maja 1266 roku.
- Kardynał Zbigniew Oleśnicki ? zezwolił zakonnikom mogilskim udzielania sakramentu chrztu i małżeństwa
Na uwagę zasługują też obrazy papieży Piusa II oraz Inocentego X, umieszczone na ścianach kościoła.
Kościół otacza drewniane ogrodzenie a wejście od ul. Klasztornej prowadzi przez trójbramną dzwonnicę, wzniesioną w 1752 roku.
Jest wpisany na listę obiektów Trasy Otwartego Szlaku Architektury Drewnianej.