Nowy Cmentarz Podgórski

Nowy Cmentarz Podgórski

Z powodu przepełnienia starego cmentarza w Podgórzu władze miasta podjęły decyzję o wybudowaniu nowej i większej nekropolii. Nowy Cmentarz Podgórski, położony u podnóża Kopca Krakusa, jako cmentarz powszechny, został poświęcony w kwietniu 1900 roku, natomiast w 1906 roku dobudowano niedużą kaplicę.
 
Ówczesne władze cmentarza podzieliły jego teren na różne sektory przeznaczone kolejno dla protestantów, samobójców oraz dla osób o nieustalonym nazwisku. Nowo wybudowana nekropolia nie została dobrze przyjęta przez zamożniejszych mieszkańców zarówno Podgórza, jak i Krakowa, którzy chowali swoich bliskich na Cmentarzu Rakowickim.

Kilkakrotnie rozbudowywany  i modernizowany cmentarz dziś jest już zamknięty dla nowych pochówków. Jest to miejsce spoczynku wielu wybitnych osób, zasłużonych dla historii Krakowa oraz Podgórza, m.in. Janiny Garyckiej, współzałożycielki krakowskiej Piwnicy pod Baranami; rodziny Poturalskich, właścicieli pierwszej księgarni w Podgórzu czy rodziny Batków, właścicieli kamieniołomów. Wznoszące się na obszarze nekropolii pomniki upamiętniają harcerzy z III drużyny im. T. Kościuszki, poległych w czasie II wojny światowej.

Dziś cmentarz jest jednym z wielu zabytkowych miejsc Krakowa. Podczas zwiedzania warto zatrzymać się przy najstarszych grobowcach na chwilę zadumy i refleksji.