Rowerowa Nowa Huta - wycieczka z przewodnikiem

Rowerowa Nowa Huta - wycieczka z przewodnikiem

Nasza rowerowa wycieczka do Nowej Huty to ciekawy sposób, żeby dotrzeć do legendarnej hutniczej dzielnicy Krakowa.

Podczas wycieczki odwiedzimy osiedla mieszkaniowe z lat 1949-1952 wokół Plac Centralnego im. Ronalda Reagana, które przypomną nam styl architektury mieszkaniowej czasów socrealizmu. Ładne ukwiecone podwórka i szerokie arterie przeniosą nas w odgórnie projektowany świat osiedla z czasów wczesnego PRL. Przy budynkach administracyjnych i kombinacie Huty im. T. Sendzimira opowiemy historię przedsięwzięcia, dla którego narodziła się Nowa Huta.

Wycieczkę, dla przeciwwagi, poprowadzimy też do Mogiły, gdzie czeka mały cmentarz parafialny i średniowieczne opactwo cystersów. Kościół z zewnątrz jest barokowy, a wewnątrz szczyci się pięknym renesansowym ołtarzem i średniowiecznym krucyfiksem. Jako uzupełnienie obejrzymy drewniany kościół św. Bartłomieja na Szlaku Architektury Drewnianej.

Powrót do centrum Krakowa poprowadzi nas przez malownicze i tętniące przyrodą Łąki Nowohuckie, gdzie będziemy mogli, wedle potrzeb gości, odpocząć na pikniku i posłuchać śpiewu ptaków polnych.

Wycieczka rowerowa do Nowej Huty to połączenie nurkowania w historię z relaksacyjną przejażdżką nad Wisłą i przez łąki.

Trasa, którą przygotowaliśmy, zapozna naszych gości z podstawowymi zabytkami socrealizmu i doda odrobinę spokoju w urokliwie zielonych terenach. Przewodnik opowie o pierwszych mieszkańcach, ich pracy, życiu politycznym, ale i pomoże rozpoznać w szuwarach ćwierkającego trzciniaka.

Z opowieści kulturalnych (przecież Nowa Huta to nie tylko “Kronika Filmowa”!) będzie też o operze Wojciecha Bogusławskiego “Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” .

 

CENA: 100 zł / osobę

​w cenę wliczone są:
– wypożyczenie roweru,
– opieka przewodnicka,
– wypożyczenie kasku – dla chętnych,
– butelka wody

START WYCIECZKI: codziennie, godz. 10:00, ul. Zwierzyniecka 30
Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

DYSTANS: ok. 30 km

TRUDNOŚĆ: łatwa​

CZAS TRWANIA: ok. 6 h

CIEKAWE MIEJSCA: Bulwary Wiślane, Łąki Nowohuckie, Plac Centralny im. Ronalda Reagana, Huta im. T. Sendzimira, osiedla mieszkaniowe Nowej Huty, Cmentarz Mogiła, opactwo cystersów Kraków-Mogiła, drewniany kościół św. Bartłomieja i inne, zachowane w tajemnicy przez naszych przewodników.

 

Organizatorem wycieczki jest BikeTrip.pl

Przebieg trasy

Zamek w Korzkwii – Dolina Prądnika – Ojcowski Park Narodowy – Zamek w Ojcowie –  Kaplica na Wodzie – Maczuga Herkulesa – Zamek w Pieskowej Skale