Test maski antysmogowej Respro Cinqro

Test maski antysmogowej Respro Cinqro

Kraków jest pięknym miastem o bogatej historii. Każdego roku przyjeżdża tu co raz więcej turystów chcących zobaczyć Wawel, Rynek, Kazimierz. Miasto tętni życiem, zbiera najlepsze oceny w top listach najlepszych miast turystycznych w Europie.

Niestety, równocześnie zajmuje czołowe miejsca w niechlubnych statystykach najbardziej zanieczyszczonych miast Europy.

Winy można się doszukiwać w różnych miejscach:
- położenie miasta w niecce sprawia, że powietrze ma utrudniony wylot
- brak spójnego planu zagospodarowania przestrzennego miasta sprawia, że przez lata skutecznie zabudowano korytarze powietrzne, przez co powietrze nie ma możliwości swobodnego przemieszczania się i przewietrzenia miasta
- duża ilość samochodów, stare piece, używanie złego materiału do palenia sprawiają, że do powietrza przedostaje się bardzo dużo szkodliwych związków chemicznych

Dane pomiarowe wykazują, że normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu w Krakowie utrzymuje się przez średnio 150 dni w roku.
To wszystko sprawi, że nasz organizm codziennie jest narażony na bardzo trudne warunki a skutki odbiją się na naszym zdrowiu prędzej czy później.

Najbardziej narażone są osoby uprawiające aktywny sport: bieg, jazda na rowerze. Podczas treningu nasze płuca wdychają znacznie większą ilość powietrza.
Skutecznym rozwiązaniem aby poprawić stan wdychanego powietrza są maski antysmogowe, filtrujące powietrze z niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych.

 

 

 

Maska antysmogowa na rower Respro Cinqro

Maska Respro Cinqro jest maską wysokiej klasy, przeznaczona dla osób uprawiających aktywne sporty miejskie.

Materiał

Maska rowerowa wykonana jest z neoprenu. Neopren jest materiałem bardzo elastycznym i rozciągającym się, dzięki czemu maska bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu twarzy. Dodatkowo jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Przy tym wszystkim jest materiałem bardzo lekkim, co sprawia, że noszenie maski nie jest uciążliwe.

Wygląd

Kształt maski jest smukły, wyciągnięty do tyłu. Testowana maska jest koloru czarnego z białymi bokami. Całość dopełniają czerwone i niebieskie wstawki. Z wyglądu jest agresywna i mocno sportowa. Z przodu po bokach widoczne są dwa zawory Powa, które pozwalają na łatwe i szybkie wydychanie powietrza podczas zwiększonej aktywności. Oprócz zaworów maska posiada bardzo dużą ilość otworów, przez które wpuszczane jest powietrze do środka.

Filtry

Za filtrowanie powietrza z wszelkiego rodzaju trujących substancji, odpowiadają dwa filtry dołączone w komplecie. Pierwszy filtr, który jest od razu założony w masce to filtr Hepa-Type. Oczyszcza powietrze z cząstek stałych.

Drugi dołączony do kompletu to filtr DACC+ Hepa-Type. Ten filtr dodatkowo filtruje cząsteczki chemiczne znajdujące się w spalinach.

Charakterystyka tych dwóch filtrów pozwala na używanie maski zarówno w miejscach o słabszym natężeniu spalin (z założonym filtrem Hepa-Type) jak i w centrach dużych miast (z założonym filtrem DACC+ Hepa-Type).

Filtry są jednostronne tzn wdychane powietrze przelatuje tylko w jedną stronę (do środka maski). Za odprowadzanie wydychanego powietrza odpowiadają zawory Powa.

Wymiana filtrów jest bardzo prosta. Od wewnętrznej strony należy przesunąć zawór na pozycję UNLOCK i rozpiąć obie części.

Zapinanie

Maska posiada z tłu dwa długie rzepy, które pozwalają na odpowiednie naciągnięcie maski na twarzy.

Maskę można bez przeszkód używać przez cały rok. W ziemie oprócz ochrony przed toksycznymi związkami, również ogrzewa wdychane powietrze oraz pozwoli ochronić twarz przed mrozem czy sypiącym śniegiem.