Nocna pętla widokowa

Nocna pętla widokowa

Przejazd szlakiem dostarcza wiele fantastycznych doznań wizualnych i przenosi nas do nieznanej, nocnej rzeczywistości, jednakże trasa jest bardzo trudna i w związku z tym z dużej pętli została wyodrębniona łatwiejsza, mała pętla.

Traseo

Sprawdź nawigacje rowerowe na Ceneo

Przebieg trasy

Początek trasy: Dworzec PKP w Wieliczce

Koniec trasy: Dworzec PKP w Wieliczce

(pw = punkt widokowy)

Etapy: Swoszowice - Rajsko - Kosocice - Piaski - Prokocim - Bieżanów - Wieliczka - Rajsko - Wróblowice - Swoszowice

 1. pw „Panorama Biskupicka”
  1. Z dworca PKP wyjeżdżamy na wprost Traktem Solnym, przecinamy ul.Mickiewicza; na skrzyżowaniu na wprost w ul.Słowackiego i nią dojeżdżamy do ronda na którym też na wprost w ul.Gdowską, i na następny rondzie znów na wprost w drogę 966.
  2. W Przebieczanach skręcamy z drogi 966 w prawo na Sułów i po dojechaniu do rozwidlenia wjeżdżamy w prawo w drogę pnącą się stromo na wzgórze kościelne w Biskupicach. ­
  3. Przed kościołem dróżka w prawo (koło plebani) doprowadzi nas do stojaka z lunetą do precyzyjnego oglądania okolicy, natomiast po wejściu na znajdujący się powyżej plac przykościelny można gołym okiem podziwiać nocną panoramę Nowej Huty i Niepołomic.
 2. pw Sułów
  1. Z placu przykościelnego zjeżdżamy drogą na wprost a następnie w prawo, dojeżdżamy do drogi głównej i skręcamy w prawo przy pomniku ofiar II wojny.
  2. Pniemy się w górę i w Sułowie skręcamy w prawo na Wieliczkę. ­ Tuż po skręcie warto się zatrzymać, by podziwiać nocną panoramę pogórza na kierunku Dobczyc (w dzień widać zalew Dobczycki).
 3. pw Chorągwica kościół
  1. Jedziemy dalej drogą główną i zatrzymujemy się na placyku przykościelnym z barierkami.­ Stąd podziwiać możemy m in. panoramę Wieliczki i wschodnich dzielnic Krakowa.
 4. pw Chorągwica maszt antenowy
  1. Spod kościoła jedziemy nadal drogą główną i dojeżdżamy do skrzyżowania (T) z uroczą figurką przydrożną z 1890r.
  2. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i po minięciu zakrętu wjeżdżamy w lewo w drogę utwardzoną trylinką, która doprowadzi nas pod maszt.­ Spod masztu najlepiej widać skupiska miejscowości rozsypanych na pogórzu (w dzień czasami można dostrzec Tatry).
 5. pw Siercza
  1. Wracamy do drogi głównej na której skręcamy w lewo i jedziemy do skrzyżowania (H) z drogą 964.
  2. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i zaraz w prawo w ul.Kopernika, i dalej drogą główną w ul.Rożnowską. Po pewnym czasie kończą się zabudowania po prawej stronie drogi i odsłania się pole widokowe.­ Widok z tego miejsca jest urzekający! Pod stopami mamy światła Wieliczki, a dalej po horyzont migocącą kolorami łunę Krakowa.
 6. pw Siercza MPWiK
  1. Jadąc dalej drogą główną docieramy do skrzyżowania na którym skręcamy w prawo, za ostrym łukiem dojeżdżamy do następnego skrzyżowania (Y) na którym skręcamy w lewo i po minięciu parku przyklasztornego zjeżdżamy w lewo na drogę z płyt betonowych. ­ Z tego miejsca możemy podziwiać piękną panoramę całego Krakowa z Wawelem włącznie.
  2. (Jeżeli zdecydowaliście się na „małą pętlę”, to należy wrócić się do skrzyżowani (Y), skręcić na nim w lewo w ul.Klaśnieńską, na skzyżowaniu (X) skręcić w lewo w ul.Daniłowicza, następnie w prawo w ul.Dembowskego i na krzyżowaniu za zakrętem na wprost w ul.Mickiewicza, a z niej w lewo na Trak Solny i do stacji PKP.)
 7. Węzeł Wielicki
  1. Jadąc dalej wzdłuż zbiorników MPWiK mijamy po lewej wieżę triangulacyjną i skręcamy w prawo w drugą drogę po jej minięciu (kierunek Wieliczka).
  2. Z drogi głównej padającej w dół skręcamy w lewo w ul.Probusa (lustro po lewej na skrzyż.), z której w prawo w  ul.Podgórską, z niej w lewo w ul.Sadową i zaraz w prawo w ul.Jaśminową (wzdłuż kościoła w Krzyszkowicach).
  3. Z jaśminowej skręcamy w lewo w ul.Krzyszkowicką i po dojechaniu do skrzyż. (Y) w prawo w ul.Różaną (przed figurką), którą docieramy do skrzyżowania pokonując je na wprost w ul.Łany.
  4. Z ul.Łany skręcamy w prawo w ul.Podleśną z której wyjeżdżamy w lewo na drogę techniczną przy węźle i przed ekranami skręcamy w prawo na kładkę rowerową. ­ Węzeł Wielicki jest dobrym miejsce do odpoczynku po forsownej wspinaczce.
 8. pw wzgórze Kaim
  1. Z kładki łącznikowej zjeżdżamy w lewo na kładkę główną i nią w dół do ul.Mała Góra, na której w prawo i zaraz za wiaduktem znów w prawo (przed Biedronką) na drogę techniczną przy A4.
  2. Z niej na skrzyżowaniu na wprost w ul.Nad Serafą, następnie pod wiadukt za którym w prawo w ul.Zolla.
  3. Tuż przed końcem ul.Zolla skręcamy w prawo w drogę bez nazwy i w oddali zobaczymy pomnik Obrońców Twierdzy Kraków. ­ Z postumentu pomnika roztacza się niezły widok na kierunku Wieliczki i na Nową Hutę.
 9. pw Bogucice
  1. Wracamy na ul.Zolla i z niej skręcamy w prawo w ul.Pod Pomnikiem, którą dojeżdżamy do ul.Bogucickiej, na niej w prawo i następnie cały czas prosto w ul.Topolową, którą dotrzemy na wzgórze. ­ Ze wzgórza podziwiać można panoramę Bieżanowa, Nowej Huty i Wieliczki.
 10. Powrót
  1. Powrót do stacji PKP w Wieliczce: Kontynuujemy jazdę ul.Topolową, następnie w lewo w ul.Długą (przy kapliczce) i z niej w prawo w ul Wygoda, która doprowadza nas do ul.Czarnochowskiej. Skręcamy w prawo, przecinamy szosę 94 i dalej Czarnochowską na wprost, przejeżdżamy pod wiaduktem w ul.Goliana z której skręcamy w prawo na Trakt Solny i nim do dworca PKP.

 

Trasę przygotował Janusz Czerwiński