Trasa rowerowa po Bulwarach Wiślanych

Trasa rowerowa po Bulwarach Wiślanych

Bulwary Wiślane to rekreacyjne tereny rozciągające się po obu stronach Wisły, pomiędzy korytem rzeki a murami oporowymi i wałami. Od lat zwabiają one zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów spragnionych barwnych atrakcji.

Rejsy po Wiśle do podkrakowskich miejscowości, stojące przy brzegach restauracyjne barki, park rozrywki to tylko niektóre propozycje, jakie co roku czekają na żądnych wrażeń przyjezdnych. Corocznie od 1992 roku, w zakolu Wisły, organizowana jest impreza plenerowa, nawiązująca do obchodów Nocy Świętojańskiej. Zgodnie z tradycją młode kobiety wrzucają do rzeki wianki uplecione z kwiatów i trawy. Legenda głosi, że jeśli wianek zostanie wyłowiony przez kawalera, wróży to pannie rychłe zamążpójście, zaś jeśli zatonie, panna przez najbliższy rok nie będzie miała szansy na znalezienie męża. Imprezie towarzyszą koncerty polskich i zagranicznych gwiazd muzycznych, a całość zwieńczona jest spektakularnym pokazem sztucznych ogni.
Poszukiwacze skarbów historii powinni obowiązkowo zwiedzić Kościół na Skałce oraz zamek królewski i katedrę na Wawelu. Po drugiej stronie Wisły, przy bulwarze Wołyńskim, znajduje się ponadto ciekawe Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha".

Warto zapoznać się także z dziejami Bulwarów Krakowa. Przebieg głównego koryta Wisły na obszarze Starego Miasta był kilkakrotnie zmieniany. Niedługo po założeniu miasta w 1257 roku postanowiono przybliżyć Wisłę do centrum. Nurt rzeki skierowano za Wawelem w dzisiejszą ulicę Dietla i dalej w aleję Ignacego Daszyńskiego. Obecny bieg koryta rzeki został ustalony w latach 1905-09, gdy przywrócono je do  pierwotnego stanu z XIII wieku. Pozostałością po dawnym korycie rzeki jest most kolejowy, znajdujący się przy ulicach Dietla i Grzegórzeckiej.

Mury biegnące w części koryta rzeki są elementem Krakowskiego Szlaku Techniki. Zbudowane zostały w latach 1907-1913 na podstawie projektu Romana Ingardena i Jana Perosia jako forma zabezpieczenia przeciwpowodziowego dla Krakowa i Podgórza.

W 1991 roku bulwary podzielono na mniejsze odcinki. Na lewym brzegu usytuowane są:

 • Bulwar Rodła - przy dzielnicy Zwierzyniec, od ujścia rzeki Rudawy do mostu Dębnickiego; za bulwarem znajduje się Klasztor ss. Norbertanek;
 • Bulwar Czerwieński - na zakolu Wisły pod Wawelem, między mostami Dębnickim a Grunwaldzkim;
 • Bulwar Inflancki - od mostu Grunwaldzkiego do mostu Piłsudskiego; znajduje się tu Kościół na Skałce;
 • Bulwar Kurlandzki - od mostu Piłsudskiego do mostu kolejowego na Zabłociu.


Na prawym brzegu znajdują się kolejno:

 • Bulwar Poleski - od mostu Dębnickiego do mostu Grunwaldzkiego;
 • Bulwar Wołyński - od mostu Grunwaldzkiego do mostu Piłsudskiego;
 • Bulwar Podolski - przy dzielnicy Podgórze, od mostu Piłsudskiego do mostu kolejowego na Zabłociu.
Traseo

Sprawdź nawigacje rowerowe na Ceneo

Przebieg trasy

Etapy: Aleja Pokoju (w pobliżu CH Plaza) - ujście rzeki Rudawy

 1. Aleja Pokoju (w pobliżu CH Plaza)
  1. tuż przed mostem na Alei Pokoju, zjedź alejką rowerową w niewielki park, która zaprowadzi Cię aż do Mostu Dębnickiego
 2. Ścieżka wzdłuż rzeczki Białuchy
 3. Ścieżka w górę Wisły
 4. Odcinek Stopień wodny Dąbie - Most Kotlarski - Most Powstańców Śląskich Most Piłsudskiego (Bulwar Kurlandzki)
 5. Odcinek Most Piłsudskiego - Most Grunwaldzki (Bulwar Inflancki)
 6. Odcinek Most Grunwaldzki - Most Dębnicki (Bulwar Czerwieński)
 7. Odcinek Most Dębnicki - ujście rzeki Rudawy (Bulwar Rodła)