Trasa rowerowa na Zakrzówek

Trasa rowerowa na Zakrzówek

Zalew Zakrzówek, przez wielu określany jako jeden z cudów Krakowa, niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych zakątków tego miasta. Skałki, tak potocznie określane jest to miejsce, znajdują się zaledwie 3km od Starego Miasta, w parku krajobrazowym zwanym Skałki Twardowskiego.

Walory rekreacyjne tego miejsca, krystalicznie czysta woda oraz bogata roślinność, przyciągają wielu spacerowiczów, rowerzystów czy rolkarzy. Również amatorzy wspinaczek ściennych mogą sprawdzić swoje umiejętności. Ze szczytów skał rozciąga się panorama Krakowa z pięknym widokiem na Stare Miasto i Wawel.

Zalew tworzą dwa duże zbiorniki połączone przesmykiem. Ich maksymalna głębokość sięga 32m, lecz poniżej 20m zalega zawiesina (siarkowodór), w której widoczność spada nawet poniżej 0,5m.
Większość terenów zalewu dzierżawiona jest przez osoby prywatne oraz miasto. Kąpiel w tym miejscu jest zabroniona a akwen udostępniony jest jedynie dla płetwonurków, dla których na różnych głębokościach przygotowano atrakcje.  Zatopiono m. in. dużego Fiata 125p, autobus marki Ikarus, Trabanta czy łódkę. 

Zalew powstał w miejscu dawnego kamieniołomu.
Od 1906 roku na terenie podkrakowskich wsi działało wiele kamieniołomów wapienia. Kamieniołom Zakrzówek uruchomiono najpóźniej, lecz był największym spośród wszystkich. Oprócz skał wapiennych wydobywano w nim również wodę technologiczną, wykorzystywaną do produkcji sody w Zakładach Sodowych Solvay. W 1991 roku zakłady zlikwidowano a kamieniołom zamknięto i zalano.

Z historią kamieniołomu wiąże się też osoba Karola Wojtyły, który w latach 1940-41 pracował tu jako młody robotnik. Ku pamięci tego okresu, nurkowie uhonorowali tablicę papieską, umieszczając ją pod wodą, na jednej ze ścian.

Traseo

Sprawdź nawigacje rowerowe na Ceneo

Przebieg trasy

Początek trasy: Rondo Grunwaldzkie

Koniec trasy: Zakrzówek

Etapy: Rondo Grunwaldzkie - ul. Monte Cassino - ul. Kapelanka - ul. Twardowskiego - Zakrzówek

 1. Rondo Grunwaldzkie - początek trasy
  1. wycieczkę rozpocznij przy Rondzie Grunwaldzkim
  2. jadąc ścieżką rowerową poprowadzoną wzdłuż ulicy Monte Cassino, po ok 800m dojedziesz do skrzyżowania z ulicą Kapelanka
 2. Skrzyżowanie ulic Monte Cassino i Kapelanki
  1. skręć w lewo
  2. po ok 200m na skrzyżowaniu ze światłami skręć w prawo w ulicę Twardwoskiego
 3. Ulica Twardwoskiego
  1. ulica Twardowskiego zaprowadzi Cię pod sam Zalew Zakrzówek i Skały Twardowskiego
 4. Zakrzówek - koniec trasy