Trasa rowerowa wzdłuż Rudawy

Trasa rowerowa wzdłuż Rudawy

Łatwa i niewymagająca trasa, poprowadzona wzdłuż Rudawy, doskonale nadaje się na spokojne i relaksujące wycieczki rowerowe. Walory rekreacyjne miejsca pozwalają na chwilę odprężenia i odcięcia się od zgiełku i hałasu miasta.

Rzeka Rudawa stanowi lewy dopływ Wisły i uchodzi do niej przy Salwatorze na Bulwarze Rodła.

Wycieczkę rozpoczynamy na końcu Błoń, przy skrzyżowaniu ulic Na Błonia oraz Piastowskiej. Zaraz przed mostem zjeżdzamy w pieszo-rowerową ścieżkę, biegnącą między rzeką a ogródkami działowymi.

Nawierzchnia w przeważającej części jest szutrowo-piaszczysta i w miarę wygodna do przejechania. Ścieżka w pierwszym jej fragmencie jest dość szeroka, jednak później dość mocno się zwęża, co sprawia, żę wymijanie innych osób jest bardzo utrudnione. W kilku miejscach przecina ją mało ruchliwą ulica, lecz ze względu na to, że przejazdy są w mało widocznych miejscach, należy pokonywać je przy zachowaniu szczegółnej uwagi i ostrożności. Dugość trasy to ok 4,5 kilometra.

Trasa jest całkowicie odcięta o hałasu miasta. Krajobraz jaki nam będzie towarzyszył, zmienia się za każdym zakrętem: od domków jednorodzinnych i ogródków działkowych, po fragmenty leśne i szerokie pola łąk czy zbóż. Cały czas będzie nad nami górował Las Wolski. Dlatego miejsce to jest tak lubiane i chętnie wybierane przez rowerzystów, spacerowiczów czy biegaczy.

Fragment trasy, może też stanowić doskonały dojazd do Lasu Wolskiego. Zamiast jechać dość ruchliwą ulicą Królowej Jadwigi, warto skorzystać z tej ścieżki i w odowiednim momencie odbić, wyjeżdżając w pobliże ulicy 29 Lipca 1943r.

Trasa kończy się albo raczej urywa, w momencie kiedy tak na dobre się zaczyna. Stojąc na ulicy Zakliki z Mydlnik musimy wybrać jedną z trzech opcji. Albo wrócić, albo pojechać w kierunku Lasu Wolskiego, albo skierować się do Mydlnik gdzie znajdują się: dawna 150-cio letnia Kuźnia (zamieniona obecnie na bibliotekę), forty o numerach 41, 41a; i przejechać trasę kulturową-turystyczną do Bronowic Małych.

Traseo

Sprawdź nawigacje rowerowe na Ceneo

Przebieg trasy

Początek trasy: Błonia

Koniec trasy: ulica Zakliki z Mydlnik

Etapy: Błonia - Rudawa - ul. Zakliki z Mydlnik

 1. Błonia - początek trasy
  1. zacznij wycieczkę przy Błoniach od strony skrzyżowania ulic Na Błonia oraz Piastowskiej
  2. tuż przed mostem zdjedź w piaszczystą scieżkę pieszo-rowerową
 2. Rudawa
  1. jedź wytyczoną sciężką cały czas prosto
  2. kolejne przejazdy przez ulicę pokonuj następująco:
   1. przejazd pierwszy, ulice Zarudawie i Jesionowa: na krzyżowaniu skręć w lewo (UWAGA: mała widoczność z prawej strony, zachowaj ostrożność), przed mostem ponownie zjedź na ścieżkę, wjazd z prawej strony
   2. przejazd drugi, ulica Nad Zalewem: skręć w prawo i za chwilę od razu w lewo z powrotem na ścieżkę
 3. ulica Zakliki z Mydlnik - koniec trasy
  1. kierując się w lewą stronę dojedziesz w pobliże Lasu Wolskiego
  2. kierując się w prawą stronę dojedziesz do Mydlnik, gdzie możesz zobaczyć 150-cio letnią Kuźnię, w której obecnie znajduje się biblioteka, forty o numerach 41, 41a i przejechać trasę kulturową-turystyczną do Bronowic Małych.