Trasa rowerowa przez Prądnik Czerwony

Trasa rowerowa przez Prądnik Czerwony

Wieś Prądnik Czerwony, założona najprawdopodobniej na początku XII wieku, położona przy drodze królewskiej (obecnie Aleja 29 Listopada), należała do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu i podlegała parafii św. Mikołaja. Jej granice wyznaczały:

 • od północy - granica administracyjna miasta Kraków;
 • od wschodu - koryto Sudołu Dominikańskiego;
 • od południa - obecnie Aleja Tadeusza Bora-Komorowskiego, ulica Młyńska, Bohaterów Wietnamu i H. Wieniawskiego, obecne ulice Brogi i Rakowicka;
 • od zachodu - obecnie Aleja 29 Listopada.

 
Od 1418 roku do końca XVIII wieku sołectwo należało do klasztoru dominikanów, którzy dzierżawili ten obszar do 1950 roku. Podczas walk między wojskami Jana Zamoyskiego i arcyksięcia Maksymiliana Habsburga w 1587 oraz w latach 1655-60 podczas najazdu szwedzkiego, wieś została częściowo zniszczona. W drugiej połowie XIX stulecia liczyła 166 domów i 2750 mieszkańców.

W 1910 roku do Krakowa została przyłączona południowa część, a w 1941 reszta wsi. Od 1991 roku Prądnik Czerwony tworzy III Dzielnicę Samorządową. Do dziś zachowały się nieliczne obiekty i budowle z okresu, gdy Prądnik Czerwony stanowił podkrakowską wieś.

Przy skrzyżowaniu Alei 29 Listopada i ulicy Lublańskiej, na terenie ogrodu sióstr albertynek (wejście od strony ulicy Jana Woronicza), znajduje się Sanktuarium ECCE HOMO św. Alberta. Pobliski dworek Cellarich, z XVI wieku, w którym gościli m.in. Władysław IV oraz Jan II Kazimierz, został zniszczony podczas konfederacji barskiej. Z początkiem XIX wieku na jego fundamentach zbudowano obecny dworek Pocieszka.

Wzdłuż ulicy Dobrego Pasterza, która w XIII stuleciu tworzyła centrum zabudowy, zachowały się nieliczne obiekty stanowiące pozostałości po XIX-wiecznej podkrakowskiej wsi:

 • siedziba Drużyny Strzeleckiej (ul. Dobrego Pasterza 54);
 • dom Jana Kaczary, któremu Konstanty Ildefons Gałczyński poświęcił poemat ?Zaczarowana dorożka? (ul. Dobrego Pasterza 30);
 • drewniany dworek (ul. Dobrego Pasterza 27);
 • kapliczka Sobierajów stojąca naprzeciwko budynku gminy;
 • dworek Dettloffów z XIX wieku, będący salonem artystów Krakowa. Gościli tu m.in. W. Kossak czy L. Rydel.


Ulica Dobrego Pasterza prowadzi obok dawnego folwarku dominikańskiego znajdującego się przy kościele św. Jana Chrzciciela. W praktycznie nienaruszonym stanie zachowała się niewielka XVII-wieczna kaplica św. Jana Chrzciciela oraz XIX-wieczny Młyn Dominikański (Żabi Młyn).

Badania archeologiczne, prowadzone w 1977 roku, wykazały istnienie cmentarza w pobliżu kaplicy. Zachowana do dziś figura Matki Bożej jest jedną z trzech (oprócz figury Chrystusa Zmartwychwstałego oraz św. Antoniego), które mogły znajdować się na cmentarzu. Podczas prac archeologicznych znaleziono około stu zwłok. Na cmentarzu chowano zakonników, żołnierzy poległych w czasie oblężenia Krakowa przez wojska polsko-austriackie pod dowództwem Jana Kazimierza w 1657 roku, a także członków zamożnych rodzin krakowskich.

Niedaleko parafii znajduje się dolina potoku Sudoł. Położony między ulicami Sudolską a Strzelców i Reduty, niewielki, zalesiony teren, chętnie odwiedzany jest przez spacerowiczów i rowerzystów. Niestety, woda potoku nie należy do najczystszych, z powodu odprowadzania do niej odpływów komunalnych.

Traseo

Sprawdź nawigacje rowerowe na Ceneo

Przebieg trasy

Początek trasy: Al. 29 Listopada

Koniec trasy: Cmentarz Batowice

Etapy: Al. 29 Listopada - ul. Woronicza - ul. Dominikanów - ul. Dobrego Pasterza - ul. Naczelna - Dolina Potoku Sudół - ul. Strzelców - Cmentarz Batowice

 1. Al. 29 Listopada - początek trasy
  1. Wycieczkę zacznij przy estakadzie na skrzyżowaniu ulic Al. 29 Listopada, Lublańskiej i Opolskiej. Kieruj się w kierunku północnym w stronę Warszawy. Po ok. 100m metrach skręć w prawo w wąską ulicę Woronicza.
 2. Ulica Woronicza
  1. Ulica Woronicza prowadzi przez okolicę domów jednorodzinnych. Na samym początku znajduje się Sanktuarium ECCE HOMO św. Alberta z dużym ogrodem, prowadzone przez siostry Albertynki. W jego północno-wschodniej części znajduje się Dworek Pocieszka.
  2. Jedź prosto przez kolejne 300m i na skrzyżowaniu skręć w lewo w ulicę Rezedową.
 3. Skrzyżowanie ulic Rezedowej i Dominikanów
  1. Skręcając w lewo, wyjedziesz na ulicę Dobrego Pasterza, przy której znajdują się dawne zabudowania Prądnika Czerwonego m.in.: budynek dawnego Urzędu Gminy, "Sukeinnice Prądnickie", dom Jana Kaczary.
  2. Skręcając w prawo, dojedziesz do Parku Dominikańskiego, przy którym znajdował się XIX-wieczny Młyn Dominikański.
 4. Ulica Dobrego Pasterza
  1. Ulica Dobrego Pasterza tworzyła centrum zabudowy XIX-wiecznej, podkrakowskiej wsi.
  2. Wyjeżdżając z parku Dominikańskiego na ulicę Dobrego Pasterza, skręć w prawo (w stronę Ronda Stanisława Barei). W pobliżu (za ok 300m) znajdują się tereny dawnego folwarku Dominikańskiego wraz z nowym kościołem św. Jana Chrzciciela oraz XVI-wieczna kaplicą św. Jana Chrzciciela.
  3. Ulica Dobrego Pasterza jest bardzo ruchliwa, dlatego jeśli nie czujesz się pewnie, jedź po chodniku, uważając na pieszych.
  4. Za ok 70m, na pierwszym skrzyżowaniu bez świateł, skręć w lewo w ulicę Naczelną.
 5. Ulica Naczelna
  1. Wzdłuż ulicy Naczelnej stoi kilka domów jednorodzinnych. Przy dwóch z nich znajdują się figurki Matki Boskiej Niepokalanej oraz Łaskawej. Przy końcu ulicy znajduje się Dom Dziecka założony w 1906 roku.
  2. Przejedź przez most poprowadzonym nad niewielkim potokiem Sudoł. Tuż za nim, po prawej stronie znajduje się Dolina Potoku Sudoł.
 6. Dolina Potoku Sudoł
  1. Teren lekko zalesiony o walorach rekreacyjnych jest często uczęszczany przez spacerowiczów.
  2. Jedź prosto, w połowie drogi przejedziesz obok mostu (alejka prowadzi do kościoła św. Jana Chrzciciela). Z lewej strony miniesz Szkołę Podstawową nr. 2. Na wysokości stadniny koni skręć w lewo w chodnik ułożony z płyt betonowych. Przejedziesz między boiskami oraz Przedszkolem nr. . Wyjeżdżając skreć w prawo. Przejedź za garaże na ulicę Strzelców i kieruj się w górę ulicy.
 7. Ulica Strzelców
  1. Ulicą Strzelców po ok 400m dojedziesz do Cmentarza Batowice.
 8. Cmentarz Batowice - koniec trasy